Nastavenia krajiny / jazyka

V nastaveniach si môžeš zmeniť jazykovú mutáciu a taktiež aj krajinu, na základe ktorej sa ti budú zobrazovať ceny produktov v príslušnej mene. Nastavenie si môžeš kedykoľvek opätovne zmeniť a prestaviť. V prípade zmeny jazykovej mutácie budeš presmerovaný na doménu danej krajiny.

Nastavenia krajiny / jazyka

V nastaveniach si môžeš zmeniť jazykovú mutáciu a taktiež aj krajinu, na základe ktorej sa ti budú zobrazovať ceny produktov v príslušnej mene. Nastavenie si môžeš kedykoľvek opätovne zmeniť a prestaviť. V prípade zmeny jazykovej mutácie budeš presmerovaný na doménu danej krajiny.


Vyvýšené záhony

Chcete si dopestovať dostatok zdravej zeleniny? Skúste vyvýšené záhony, ktoré vám uľahčia obhospodarovanie, ale aj dopĺňanie živín. Čím viac vrstiev vytvoríte, tým bude záhon bohatší na živiny.

Vyvýšené záhony

Prvým krokom je vytvorenie záhonu. Okraje môžu byť zo starých trámov alebo plechu. Pri suchomylných bylinkách aj s tehál, kameňov alebo okrasných betónových tvárnic.Najdostupnejším materiálom pre vybudovanie obruby je drevo, pri ktorom však treba počítať s obmedzenou životnosťou. Keďže je v takmer nepretržitom kontakte s pôdnou vlhkosťou a mikroorganizmami, je výhodné menej trvácne dreviny ošetriť hĺbkovým napúšťadlom, ktoré sa nebude vyplavovať do pôdy. Úlohou každej obruby je udržať vyvýšený záhon na mieste bez toho, aby voda vyplavovala zeminu do okolia. Pre akú úpravu chodníčkov medzi vyvýšenými záhonmi sa rozhodnete, je iba na vás. Do úvahy prichádza nielen trávnatý porast či vrstva pilín, alebo mulču, ale aj násyp kameniva alebo osadenie zatrávňovacích tvárnic.

Vyvýšené záhony

Začneme výkopom cca 30 cm vrstvy pôdy. Cieľom je odstrániť pôvodnú pôdnu prikrívku tak, aby sme zaistili priepustnosťpodložia a vytvorili zásobu živín pre najbližšie pestovateľské sezóny. Dôkladné prerýľovanie dna výkopu prevzdušní nepriepustnú štruktúru podložia a zaistí jeho rýchle prepojenie s novými vrstvami substrátu. To urýchli organická drenáž, ktorá bude tvoriť najspodnejšiu vrstvu záhona.

Dno začíname vypĺňať vyzretým kompostom a starými vetvami, lístím, senom alebo drevom . Tento organický materiál zaistí odvod prebytočnej vody, dodá záhonu v najbližších rokoch živiny a s príchodom jari rýchlejšie prehreje pôduna hriadkach. Celé to dôkladne zasypeme kompostom zmiešaným s hlinou.Okrem kompostu do ťažkej pôdy pridáme piesok. Vždy je vhodné pridať drevenné uhlie, kamennú múčku pre zásobenie minerálmi (napr. perlit, zeolit alebo vermikulit).

Takto pripravený záhon naposledy prerýlujeme alebo premiešame. Pokiaľ na pôdu nebudeme nikdy šlapať, už nikdy ho nebude treba rýľovať. Pred výsadbou stačí povrch len pohrabať.

Najlepsie je vytvorit si záhony len s dvoma riadkami na sadenie, nakoľko sa dokázalo, že krajné rastliny sú najsilnešie a najviac prosperujú. Každý riadok nám bude slúžiť niekoľko rokov, s tým, že ho pravidelne doplňujeme rastlinnými zbytkami, lístami a pod. Na jeseň pridajte zelené hnojivo. Pri opätovnom sadení potom nie je nutné navážať kompost. Sám záhon už funguje ako kompost.

Absolútne výhody vyvýšeného záhonu sú nasledovné:

  • zadrží veľké množstvo vody a živín
  • netreba denné polievanie, vydržia aj týžden bez vody, ideálne pre chalupárov 
  • nemusí sa plieť ani okopávať
  • dá sa vysádzať už skoro na jar, lebo hriadky udržujú teplo
  • dajú sa ľahko striedať rastliny, tam kde sme mali cibulu, na ďalší rok vysadíme mrkvu atď.
  • poskytujú ochranu pred škodcami

Tipy:

  • dlhú stranu vyvýšeného záhonu orientujte na juh. To zaistí rastlinám rovnomerné svetlo počas celého dňa
Vyvýšené záhony

 

Zdroje: 
http://www.organicgardening.com
http://en.wikipedia.org/wiki/Raised-bed_gardening
http://www.vitalitanet.sk/
Foto: Shutterstock, Internet


Komentáre (0)

Diskutovať môžu iba registrovaní zákazníci.


Na tejto stránke používame cookies za účelom jej funkčnosti, optimalizácie, efektívnejšieho oslovovania záujemcov o naše služby a analýzy návštevnosti prostredníctvom Google Analytics. Nastavenia cookies môžete upraviť vo svojom prehliadači. Viac informácií a úplné poučenie nájdete tu.

Súhlasím

Len registrovaní používatelia si môžu pridať produkty medzi obľúbené.

Prihlásiť sa