Nastavenia krajiny / jazyka

V nastaveniach si môžeš zmeniť jazykovú mutáciu a taktiež aj krajinu, na základe ktorej sa ti budú zobrazovať ceny produktov v príslušnej mene. Nastavenie si môžeš kedykoľvek opätovne zmeniť a prestaviť. V prípade zmeny jazykovej mutácie budeš presmerovaný na doménu danej krajiny.

Nastavenia krajiny / jazyka

V nastaveniach si môžeš zmeniť jazykovú mutáciu a taktiež aj krajinu, na základe ktorej sa ti budú zobrazovať ceny produktov v príslušnej mene. Nastavenie si môžeš kedykoľvek opätovne zmeniť a prestaviť. V prípade zmeny jazykovej mutácie budeš presmerovaný na doménu danej krajiny.


Taliansky Karibik

Neverte bielemu piesku

táto naoko krásna pláž s bielym pieskom a tyrkysovým morom získala svoj brilantný odtieň vďaka chemickému vypúšťaniu škodlivín do mora z neďalekej továrne.

 

Taliansky Karibik

 

Väčšina pláží v Taliansku má stredomorský nádych, čiže tmavšiu vodu a skalnaté útesy, ale na západnom pobreží krajiny sa nachádza dlhý pás bieleho piesku spolu so svetlým odtieňom tyrkysovej vody. Zvláštne že? Neváhali sme a pláž sme celkom ľahko našli,  aj keď je šípka až tesne pred ňou. Za celodenné parkovné tu necháte 8€.

Na rozdiel od väčšiny talianskeho pobrežia sa zdá, že táto idylická pláž sa dokonale podobá pláži v nedotknutej karibskej oblasti - s výnimkou obrovského komína, ktorý sa týči v jej tesnej blízkosti.

Očakávali by ste, že tento tropický prístav bieleho piesku, známy ako „Spiagge Bianche“, je turisticky obľúbený hot spot, ale „chvalabohu“ pláž sa nenachádza vo väčšine talianskych sprievodcov a nenájdete ju ani na žiadnom cestovateľskom webe.  Aj my sme sa o nej dozvedeli od nadšených slovenských turistov, ktorých sme stretli na prechádzke po toskánskom mestečku. Prečo je tomu tak?

Lebo biely piesok a svetlo modrá voda Spiagga Bianche sú neúmyselne umelo vytvorené.

Pláž Spiagge Bianche je ľahko viditeľná hlavne kôli obrovskej továrni, ktorú prevádzkuje chemická spoločnosť Solvay www.solvay.it www.solvay.com , ktorá vyrába uhličitan sodný, ktorý sa používa v skle, saponáte a mydle.

Odtok z továrne Solvay obsahuje veľa toxických chemikálií, ako sú ortuť, arzén, kadmium, chróm, olovo a amoniak. Všetko toto vypúšťajú priamo do mora. V dôsledku toho sa podľa správy uverejnenej v roku 1999 v rámci Programu OSN pre životné prostredie zaradila Spiagge Bianche medzi 15 najviac znečistených pobrežných oblastí Stredozemného mora. Zlepšenia sa doteraz nezaznamenali.

V období rokov 2008 až 2010 zaznamenalo mesto v rovnakom období mieru úmrtnosti vyššiu ako je regionálny priemer, pričom u mužov vzrástlo toto číslo o 2,2% a u žien o 8,3%. Frekvencia nádorov a predčasná úmrtnosť (do 65 rokov) sú navyše o niekoľko percentuálnych bodov nad regionálnym priemerom.

Bolo veľa snáh o záchranu a reguláciu vypúšťania chemického toxického odpadu do mora, no všetky žiaľ skončili neúspešne.  

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Rosignano_Solvay

www.atlasobscura.com

 


Komentáre (0)

Diskutovať môžu iba registrovaní zákazníci.


Na tejto stránke používame cookies za účelom jej funkčnosti, optimalizácie, efektívnejšieho oslovovania záujemcov o naše služby a analýzy návštevnosti prostredníctvom Google Analytics. Nastavenia cookies môžete upraviť vo svojom prehliadači. Viac informácií a úplné poučenie nájdete tu.

Súhlasím

Len registrovaní používatelia si môžu pridať produkty medzi obľúbené.

Prihlásiť sa