Nastavenia krajiny / jazyka

V nastaveniach si môžeš zmeniť jazykovú mutáciu a taktiež aj krajinu, na základe ktorej sa ti budú zobrazovať ceny produktov v príslušnej mene. Nastavenie si môžeš kedykoľvek opätovne zmeniť a prestaviť. V prípade zmeny jazykovej mutácie budeš presmerovaný na doménu danej krajiny.

Nastavenia krajiny / jazyka

V nastaveniach si môžeš zmeniť jazykovú mutáciu a taktiež aj krajinu, na základe ktorej sa ti budú zobrazovať ceny produktov v príslušnej mene. Nastavenie si môžeš kedykoľvek opätovne zmeniť a prestaviť. V prípade zmeny jazykovej mutácie budeš presmerovaný na doménu danej krajiny.


Prečo je BIO bavlna lepšia?

Čo je zlé s “bežnou” bavlnou? Ak sme si mysleli, že bavlna je bezpečná voľba pretože je “prírodná”, zamyslime sa znova. Až do doby asi pred 50 rokmi, bavlna sa pestovala udržateľnými postupmi, ktoré trvalo nepoškodzovali zdroje a nevytvárali zdravotné riziká. Dnes však pesticídy používané pri pestovaní “bežnej” bavlny čoraz viac ohrozujú ľudí, zvieratá a životné prostredie. Väčšina pesticídov boli pôvodne vyvinuté ako toxické nervovo-paralytické látky počas 2. svetovej vojny a tak niet divu, že boli spojené s mnohými formami rakoviny.

Konvenčne pestovaná bavlna zaberá len 3% svetovej poľnohospodárskej pôdy, ale používa 25% všetkých chemických pesticídov na svete. EPA (Environmental Protection Agency) považuje 7 z 15 top pesticídov používaných na konvenčnú bavlnu za pravdepodobné alebo známe karcinogény.

Je iróniou, že len okolo 10% z chemických látok používaných na bavlnu plnia svoju úlohu, zvyšok je absorbovaný do rastlín, ovzdušia, pôdy, vody a nakoniec do našich tiel. Striekané zo vzduchu, tieto vysoko chemické látky sa môžu veľmi ľahko rozšíriť do okolia, znečisťovať ovzdušie, naše potraviny, podzemné a povrchové vody a spôsobiť nerovnováhu v našom eko systéme.

Ako sa hmyz postupne stáva rezistentným voči pesticídom, používajú sa stále väčšie množstvá, aby sa zachovala účinnosť, čo má za následok masívnu ekologickú katastrofu a neúrodu. Tieto nebezpečné pesticídy predstavujú takisto rastúce nebezpečenstvo pre voľne žijúce živočíchy. Štúdia EPA (Environmental Protection Agency) z roku 1993 uvádza, že až 2 milióny vtákov bolo každoročne zabitých karbofuránom, insekticídom používaným pri bavlne. Našťastie, jeho používanie bolo úradmi v roku 2008 zakázané. Avšak aj v roku 2014 je správ ohľadne úmyselne aj neúmyselne otrávených zvierat karbofuránom stále veľa. To znamená, že sa stále používa aj napriek zákazu. Toto je len jeden z mnohých tragických účinkov na našej divokej zveri.

Týmto to však nekončí. Konvenčne pestovaná bavlna je tiež hlavným užívateľom toxických herbicídov, fungicídov a defoliantov. Pri spracovaní je bavlna vystavená chlórovým bielidlám, farbivám obsahujúce ťažké kovy a formaldehydovej živice. Chlórové bielidlo je skoro ešte horšie ako pesticídy, spôsobuje nespočetné zdravotné problémy a rozsiahle škody na životnom prostredí.

Navyše, geneticky modifikovaná bavlna dnes tvorí 75 % konvenčne pestovanej bavlny. Nie je príjemné ani to, že bavlna je tiež potravinová plodina: bavlníkový olej je používaný v mnohých spracovaných potravinách, fast food-och a takisto je používaný v potrave pre dobytok.

Prečo je BIO bavlna lepšia?

Čo teda robí BIO bavlnu lepšou voľbou oproti konvenčnej bavlne?

BIO bavlna sa pestuje spôsobom, ktorý využíva metódy a materiály, ktoré znižujú dopad na životné prostredie. Veľký dôraz sa kladie na postupy pestovania, ktoré dopĺňajú a udržiavajú úrodnosť pôdy, budujú biologicky rozmanité poľnohospodárstvo a spotrebúvajú oveľa menej vody.

Avšak, hlavnou výhodou Bio bavlny je, že neobsahuje pesticídy, insekticídy, herbicídy a geneticky modifikované organizmy (ďalšie výhody si môžete prečítať v článku Aké sú výhody BIO bavlny?).

Na tejto malej planéte sme všetci do istej miery ovplyvnení výrobou a používaním pesticídov a jedov! Sme oveľa bližšie k farmám, chemickým továrňam a zariadeniam na spracovanie nebezpečného odpadu, ktoré spracuvávajú toxické chemikálie, než si myslíme. Priam sa ich dotýkame, tým, že ich nosíme na sebe v podobe tričiek, džínsov, košiel, nevynímajúc detské oblečenie pre našich najmenších, pri ktorom si mylne myslíme, že sa spracuváva šetrnejším spôsobom. Spracovanie textílie prebieha v rovnakých továrňach, to čo z nej ušijú už proces pestovania za pomoci pesticídov, chemického farbenia a spracovania nemení.

Tým, že kupujeme ekologické a bio výrobky, používame svoju spotrebiteľskú silu rozumne a podporujeme pozitívnu zmenu.Komentáre (0)

Diskutovať môžu iba registrovaní zákazníci.


Na tejto stránke používame cookies za účelom jej funkčnosti, optimalizácie, efektívnejšieho oslovovania záujemcov o naše služby a analýzy návštevnosti prostredníctvom Google Analytics. Nastavenia cookies môžete upraviť vo svojom prehliadači. Viac informácií a úplné poučenie nájdete tu.

Súhlasím

Len registrovaní používatelia si môžu pridať produkty medzi obľúbené.

Prihlásiť sa