Nastavenia krajiny / jazyka

V nastaveniach si môžeš zmeniť jazykovú mutáciu a taktiež aj krajinu, na základe ktorej sa ti budú zobrazovať ceny produktov v príslušnej mene.
Nastavenie si môžeš kedykoľvek opätovne zmeniť a prestaviť. V prípade zmeny jazykovej mutácie budeš presmerovaný na doménu danej krajiny.


Zobraz autora ok Autor:
Zoraď články ok Zoradené

zobrazujú sa ti filtrované záznamy

Aké sú výhody BIO bavlny?

Nové oblečenie si väčšinou vyberáme podľa štýlu a strihu, ktorý sa nám hodí. Kde a ako je vyrobený a z akého materiálu je náš nový šatník, sú ďalšie otázky, na ktoré by sme mali hľadať odpovede, najmä pri bavlne. To, ako a čím je konvenčná bavlna škodlivá sme si už povedali v predchádzajúcom článku - Prečo je BIO bavlna lepšia? Vieme už o zdravotných výhodách BIO potravín, ekologických čistiacich prostriedkov a teraz sa zameriame na výhody BIO bavlny.

BIO bavlna predstavuje návrat k bezpečným a udržateľným postupom. BIO bavlna sa pestuje s prírodnými hnojivami a bez toxických látok. Ekologickí poľnohospodári využívajú striedanie plodín, čím sa zabezpečí doplnenie živín do pôdy a udržanie úrodnosti. Mechanická kultivácia a botanické alebo biologické prostriedky sú používané na reguláciu škodcov a burín.

Aké sú výhody BIO bavlny?

Pole, na ktorom sa pestuje BIO bavlna, musí byť bez pesticídov po dobu najmenej 3 rokov, aby bolo možné získať BIO certifikáciu a bavlna musí byť spracovávaná v súlade s medzinárodnými normami pre ekologickú výrobu. Normy tiež stanovujú prísne pravidlá pre prepravu a skladovanie, aby sa zabránilo krížovej kontaminácii. Bavlna, označená značkou BIO / ORGANIC, musí byť certifikovaná nezávislou organizáciou, napríklad GOTS (Global Organic Textile Standards) alebo Soil Association.

Niektoré z výhod BIO bavlny sú:

 • ručné poľnohospodárstvo a ekologické postupy majú nižšiu uhlíkovú stopu a celý proces spracovania spotrebuje oveľa menej paliva a energie a produkuje menej skleníkových plynov
 • nie je pestovaná z geneticky modifikovaných semien (GMO)
 • pestuje sa s prírodnými hnojivami a nepoužívajú sa chemické defolianty
 • spracovanie je šetrné k životnému prostrediu
 • neohrozuje zdravie pracovníkov a ich rodín
 • pomáha znižovať spotrebu vody, elektrickej energie a toxického odtoku napr.: bielidlá bez chlóru, zmäkčovače bez silikónu a farbivá bez azozlúčenín
 • prísne testovanie zaisťuje neprítomnosť znečisťujúcich látok, ako je nikel, olovo, formaldehyd, pesticídov, amínov a ťažkých kovov
 • najmä ľudia s alergiou a citlivosťou na chemické látky ťažia z vlastností BIO bavlny, keďže konvenčne pestovaná bavlna obsahuje zbytky škodlivých toxických látok
 • ak aj nemáte citlivú pokožku, v BIO bavlne sa pocitovo budete cítiť jednoducho príjemnejšie

Ekologické pestovanie bavlny má aj sociálny a ľudský prínos

Konvenčné poľnohospodárstvo ohrozuje na zdraví poľnohospodárov a ich rodiny. Existuje nespočetné množstvo prípadov závažných zdravotných problémov súvisiacich s pesticídmi, vrátane vrodených vád, dlhodobej straty pamäte, ochrnutie a smrť. Skladovanie škodlivých látok na otvorenom priestranstve, nesprávne aplikačné metódy a nedostatok riadneho zaobchádzania často vedie k tragickým nehodám.

Tak ako sa škodcovia postupne stávajú odolnými voči postrekom, zúfalí poľnohospodári v snahe udržať si výnosy používajú stále viac a viac drahých pesticídov. Tento chemický kolotoč necháva pestovateľov silno zadĺžených a chytených do začarovaného kruhu pôžičiek, úrokov a splátok. Tvárou v tvár neúrodnej, chemikáliami zničenej pôde a špinavej vode, veľa menších poľnohospodárskych rodín bolo nútených opustiť svoje živobytie nadobro.

Aké sú výhody BIO bavlny?

Na druhej strane, ekologické poľnohospodárstvo je nielen bezpečnejšie a zdravšie pre poľnohospodárov, ale tiež podporuje spravodlivé obchodné vzťahy v dodávateľskom reťazci. Poskytuje ekonomicky životaschopnú a spoločensky prijateľnú alternatívu k veľkoplošnému poľnohospodárstvu a závislosti na dotáciách.

Každý deň prichádzame do styku s produktami vyrobenými z bavlny. Oblečenie, ktoré nosíme, postelné prádlo, plienky, dokonca aj niektoré potraviny boli vyrobené s pomocou bavlny. Avšak pestovanie konvenčnej bavlny vyžaduje použitie obrovského množstva pesticídov, čo má negatívny vplyv na životné prostredie a predstavuje veľké zdravotné riziko pre poľnohospodárov. Pestovanie a kúpa konvenčnej bavlny síce môže byť finančne menej náročná, ale pre naše zdravie, pre pôdu a pre zdravie farmárov je lepšie si vybrať certifikovanú BIO bavlnu, kdekoľvek je to len možné.Komentáre (0)

Diskutovať môžu iba registrovaní zákazníci.


 • Ráno
 • Doobedie
 • Obed
 • Poobedie
 • Večer
 • Noc

Len registrovaní používatelia si môžu pridať produkty medzi obľúbené.

Prihlásiť sa